Портал в режимі тестування та наповнення
Система «Custody Records» працюватиме у кожному відділку поліції
Опубліковано 12 червня 2020 року о 00:00

Як нещодавно зазначив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков під час виступу у Верховній Раді України, після надзвичайних подій за участю працівників поліції у кожному відділку запрацює система «Сustody Records».

У Стратегії розвитку системи Міністерства внутрішніх справ України саме дотримання та забезпечення прав людини органами системи МВС є пріоритетом у діяльності відомства. А основними напрямами визначені мінімізація порушень прав людини та основних свобод у діяльності правоохоронних органів та забезпечення швидкого доступу людей до дієвих механізмів відновлення порушених прав.

У структурі Національної поліції України утворено Управління дотримання прав людини, на яке покладені повноваження з реалізації державної політики у сфері дотримання прав людини під час надання поліцейських послуг та дотримання гендерної рівності.

Для забезпечення оперативної та об’єктивної діяльності, наближення до населення та територіальних органів поліції, по всій території України в обласних центрах запроваджені посади уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності. У Рівненській області Управління дотримання прав людини представляє підполковник поліції Інна Березовська.

«Управління покликане вжити всіх належних заходів для забезпечення прав та свобод людини під час взаємодії з працівниками поліції. Як показує практика, найчастіше порушення прав людини може мати місце в перші години затримання особи, саме в цей період ризик порушення прав людини є найвищим», - наголошує Інна Березовська.

Управління дотримання прав людини здійснює контроль:

– за належним та неухильним втіленням принципу дотримання прав людини працівниками поліції під час застосування поліцейських заходів;

– за належним виконанням своїх обов’язків окремими підрозділами поліції, які відповідають за дотримання прав затриманих та взятих під варту осіб під час їх перебування в місцях тимчасового тримання, охорони, конвоювання та виконання постанов суду про адміністративний арешт;

– стану забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, недопущення й усунення проявів дискримінації в діяльності поліції;

- за координацією в підрозділах поліції протидії та запобіганню домашньому насильству.

Захист затриманої особи від неналежного поводження

Як повідомила Інна Березовська, Європейський комітет з питань запобігання катуванням приділяє особливу увагу трьом правам тих осіб, яких затримала поліція:

-праву особи повідомити про факт свого затримання третю сторону за власним вибором (члена родини, друга, консульство);

-праву доступу до захисника;

-праву вимагати медичного обстеження лікарем за власним вибором (додатково до медичного обстеження, яке здійснюється лікарем, що його запросили поліцейські органи).

Посилена увага ЄКПЗК не випадкова, оскільки забезпечення цих прав є основною гарантією захисту затриманої особи від неналежного поводження.

Разом з тим, Управління дотримання прав людини НПУ здійснює контроль під час всього періоду перебування під контролем працівників поліції, зокрема щодо забезпечення права на належні умови перебування у місцях тимчасового тримання, права на оскарження дій поліцейських, права не бути підданому катуванню, нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню та ін. У разі виявлення таких випадків представники Управління вживають всіх необхідних заходів для відновлення порушеного права.

Запобігання випадкам порушення прав людини

Як приклад, одним зі здобутків Управління у створенні механізму запобігання випадкам порушення прав людини в поліцейській діяльності є впровадження електронної бази даних «Custody Records». Ця система поєднує електронне документування, цілодобове відеоспостереження, впровадження процедури інтерв'ювання затриманих та призначення спеціальних посадових осіб – відповідальних за захист прав людини у структурних підрозділах Національної поліції, а саме інспекторів з дотримання прав людини. Така система, з одного боку, убезпечує самих правоохоронців від безпідставних звинувачень в порушеннях, а з іншого - захищає затриманих від можливих неправомірних дій поліцейських, шляхом безперервного документування та фіксації дій та подій.

Така система запроваджена з 2018 року і діє у чотирьох областях України - Дніпропетровській, Херсонській, Кіровоградській та Рівненській (м. Сарни) в ізоляторах тимчасового тримання.

Зараз система «Custody Records» забезпечує фіксацію усіх дій, які відбуваються із затриманими особами, в такий проміжок часу: з моменту фактичного затримання, до обрання судом запобіжного заходу і направлення особи до слідчого ізолятора або до звільнення особи з-під варти.

Завдяки системі «Custody Records» у діяльності ІТТ створено новий підхід у ставленні до затриманих осіб як до клієнтів спецустанови – ІТТ. Персонал ІТТ виконує визначені законодавством обов’язки, зокрема, забезпечує безпечне перебування, належні умови тримання, харчування з дотриманням основоположних прав людини та процесуальних гарантій, передбачених як законодавством України, так і міжнародними стандартами.

Втім, незабаром у кожному відділі та відділенні встановлюватиметься така система, яка передбачає й оснащення працівників поліції, які безпосередньо контактують із громадянами. Першочерговим завданням наразі є зробити косметичні ремонти, де це необхідно, та в підрозділах ГУНП, однак, на яку потрібні значні кошти.

Система «Custody Records» є яскравим прикладом ефективної та плідної співпраці Національної поліції з партнерами – національними та міжнародними організаціями, оскільки створена і впроваджена за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», ВБО «Українська фундація правової допомоги» та ГО «Експертний центр з прав людини».

Управління дотримання прав людини НПУ є відкритим до співпраці з державними, громадськими організаціями, а також небайдужими та активними громадянами, метою яких є удосконалення роботи Національної поліції в напрямку покращення стану забезпечення прав людини.

З пропозиціями та скаргами у разі порушення співробітниками поліції ваших прав і свобод ви можете звертатись до Інни Березовської за телефоном (0362) 679-201.

Особистий прийом громадян здійснюється щотижня у вівторок з 09:00 до 13:00, та в п’ятницю з 14:00 до 18:00 за адресою: м. Рівне, вул. Хвильового, 2.

УДПЛ Національної поліції в Рівненській області


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux